Odwaga na pustyni - podsumowanie JONIEC Sahara Run

2024-01-31

JONIEC Sahara Run to sukces trzech znakomitych ultra maratończyków - Rafała Bielawy, Piotra Hercoga i Kamila Klicha, którzy podjęli się przebiegnięcia 100 mil przez wymagający teren Sahary. To był wyjątkowy test wytrzymałości. Czas zmagania się z przeciwnościami, zarówno dla biegaczy, jak i dla wsparcia technicznego JONIEC TEAM, który w przeciwieństwie do biegaczy, bo na kołach, toczył walkę z piaskami pustyni, by zapewnić odpowiednie zaplecze dla bohaterów tej ekspedycji.

Początek

W 2019 roku w głowach pasjonatów podróży, bushcraftu, sportu oraz pokonywania psychicznych i fizycznych granic, pojawił się pomysł zorganizowania wyzwania. „Czelendżu” innego niż wszystkie, w których dotychczas brali udział, łączącego ludzi z różnych środowisk, ich zasoby, ich pasje oraz mającego cel, którego nikt wcześniej nie osiągnął.

Pomysł, który zakładał przebiegnięcie 100 mil po sypkim piachu do serca Sahary to przedsięwzięcie, jakiego nikt wcześniej nikt nie dokonał – biorąc pod uwagę teren i dystans do pokonania. Tak powstał projekt, wstępnie nazwany Sahara Run, którego motorem napędowym stali się ultramaratończycy rzucający wyzwanie największej pustyni na świecie. Piotr Hercog, Rafał Bielawa i Kamil Klich to biegacze ultra, rekordziści, uczestnicy najtrudniejszych, długodystansowych biegów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W planowaną wyprawę od początku zaangażowany był właściciel firmy JONIEC®, Mieczysław Joniec, kochający Saharę, offroad, sporty motorowe i od lat wspierający pełnych pasji sportowców. W teamie był też Tomasz Lorek, który z Mieczysławem Jońcem uczestniczył we wcześniejszych ekspedycjach 4x4 w Algierii i Tunezji.

Wyprawę, zaplanowaną na luty 2020 roku, niestety pokrzyżował wybuch pandemii, a realizacja projektu została przesunięta na bliżej nieokreśloną przyszłość. Niespełna miesiąc temu, niezrealizowany projekt został wyciągnięty z szuflady i ponownie rzucony na stół.

Determinacja w dążeniu do celu

Olbrzymia determinacja w dążeniu do celu pomysłodawców przedsięwzięcia spowodowała, że odświeżony projekt zaczął nabierać realnego kształtu. Biegacze, Piotrek, Kamil i Rafał, nie odpuścili. Rafał Bielawa do dzisiaj zerka na spakowaną początkiem 2020 roku torbę bo od tamtego czasu leży w tym samym miejscu. I czeka. Ta torba codziennie przypominała rekordziście Głównego Szlaku Beskidzkiego (GSB) z czym jeszcze musi się zmierzyć. Firma JONIEC® zdecydowała się na pełne sfinansowanie projektu, wsparcie merytoryczne i udostępnienie sprzętu ekspedycyjnego.

Wyprawa

25 stycznia z Polski do Tunezji wyruszyły wraz z całym sprzętem dwa samochody ekspedycyjne (Toyoty Land Cruiser 100 i 200) będące supportem wyprawy. Większość uczestników przedsięwzięcia do Tunisu dotarła 28 lutego. Następnie karawana ruszy do miasta Douz, zwanego Bramą Sahary. Stamtąd rozpoczął się bieg, którego szczegóły zostały ustalone po rekonesansie przeprowadzonym w listopadzie 2023 r. 

Wielki Erg Wschodni to piaszczysta pustynia w północnej części Sahary na terytorium Algierii i Tunezji. Jej powierzchnia wynosi około 110 tys. km2. Wydmy osiągają wysokość do 200m. W odróżnieniu od innych rajdów, ultramaratonów organizowanych na terenach pustynnych na całym świecie, nasz projekt zakłada, że cała trasa biegu będzie przebiegała tylko i wyłącznie po wydmach, gdzie podłożem jest miękki, sypki piasek.

W ekspedycji wzięło udział 9 osób, w tym 3 biegaczy i 6 osób supportujących. Przeprawa przez pustynię trwała 4 dni w ciągu których ostatecznie udało się pokonać 172 km (107 mil) w sypkim piasku i wydmach Wielkiego Ergu Wschodniego.. Wyzwaniem dla ekipy supportującej było prowadzenie samochodów w taki sposób, aby nie dopuszczać do utknięcia pojazdów w piasku - co nie było zadaniem łatwym. Nie bez powodu ta część Sahary jest jednym z ulubionych miejsc do treningu zawodników Rajdu Dakar. Wydmy są strome i krótkie, nitka przejazdu zazwyczaj jedna. Nasze samochody były wyposażone w specjalne, 4 metrowe maszty, które będą ułatwiały lokalizację pojazdu przez innych uczestników.

Pomoc dla sparaliżowanego Sebastiana Ocimka

Wyprawa JONIEC Sahara Run była nie tylko próbą sił, ale i serca. Dzięki wspólnym wysiłkom udało się zebrać 10 037 zł na wsparcie Sebastiana Ocimka, zwiększając kwotę o deklarowane 10% od JONIEC®, co ostatecznie przełożyło się na ponad 11 tysięcy złotych pomocy dla Sebastiana.

Dotychczasowe osiągnięcia biegaczy biorących udział w wyzwaniu JONIEC SAHARA RUN

Piotr Hercog

  • Baikał Ice Marathon 42 km (Rosja) - 1 msc 
  • Ultra Fiord Patagonia 170 km (Chile) - 1 msc 
  • Moab Endurance Race 395 km (USA) – 1 msc 
  • UTMB - 170 km (Francja) - 10 msc
  • Ranking Ultra-Trail Word Tour Series 2014

Kamil Klich

  • BUT Challenge (305km) - 2 msc
  • STUMILAK (178km) - 2 msc
  • Beskidy ULTRA TRAIL (260km) - 1 msc
  • Bieg 7 SZCZYTÓW (240km) - 3 msc
  • ZAMIEĆ - 1 msc
  • Rekordzista Głównego Szlaku Beskidzkiego GSB (formuła bez supportu wraz z R. Bielawa) 

Rafał Bielawa

  • Biegu 7 Szczytów (240 km) - 1 msc
  • Bieg 7 Szczytów (240 km) - 2 i 3 msc
  • Biegu Rzeźnika Hardcore (100 km) - 1 msc
  • Rekordzista Głównego Szlaku Beskidzkiego (500 km) (w wersji z supportem dwukrotne bicie rekordu oraz bez supportu wraz z K. Klich) 
  • Rekordzista Głównego Szlaku Sudeckiego (ok. 440 km)

Patronat nad wydarzeniem

Wydarzenie JONIEC Sahara Run zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także patronatem honorowym Pana Witolda Kozłowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego.