ARS Klub Kyokushinkai - karate

Klub Sportowy ARS Klub Kyokushinkai, zrzeszony w Polskim Związku Karate jest stosunkowo młodym stowarzyszeniem, zrzeszającym około 120 członków, głównie dzieci i młodzież. Początki klubu sięgają roku 2008, kiedy to z inicjatywy kilku osób, rodziców dzieci, obecnych członków klubu oraz sensei Arkadiusza Sukiennika powstała pierwsza sekcja Karate Kyokushin. Mimo krótkiego okresu działalności ARS Klub Kyokushinkai może poszczycić się wieloma sukcesami. Na przestrzeni ostatnich trzech lat działalności klubu jego członkowie zdobyli łącznie blisko 300 medali w turniejach rangi regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do najważniejszych sukcesów podopiecznych sensei Arkadiusza Sukiennika należą 1 złoty, 3 srebrne oraz 5 brązowych medali zdobytych podczas Mistrzostw Europy w Karate Kyokushin: w Hiszpanii (2012r), Polsce (2013), Grecji (2014 r) i Estonii (2015 r).

Podopieczni klubu za swoje wysokie osiągnięcia sportowe byli wielokrotnie nagradzani przez Burmistrza Miasta Limanowa i Starostę Limanowskiego. ARS Klub Kyokushinkai oraz jego zawodnicy zajmowali wysokie miejsca w prestiżowym plebiscycie Gazety Krakowskiej na najpopularniejszego sportowca w roku 2013 i 2014.

Kierujący klubem limanowianin Arkadiusz Sukiennik, absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie jest posiadaczem stopnia mistrzowskiego 3 dan. Od blisko trzydziestu lat trenuje Karate Kyokushin. Posiada uprawnienia trenera sportu karate II klasy, instruktora samoobrony, kickboxingu oraz instruktora pływania. Jest szanowanym w środowisku polskiego i międzynarodowego Karate Kyokushin, sędzią, trenerem, działaczem ale również sportowcem. W przeszłości z sukcesami uczestniczył w rywalizacji sportowej.

W roku 2014 brał udział w MŚ w Tokio plasując się w ósemce najlepszych zawodników świata, zaś w roku 2011 zajął drugie miejsce w ósmej edycji Mas. Oyama Cup w Tokio – turnieju uznawanym za nieoficjalne mistrzostwa świata. 

Od samego początku istnienia Klub i jego członkowie aktywnie angażują się w życie miasta Limanowa. Poprzez organizację bądź udział w różnego rodzaju inicjatywach społecznych np. poprzez pokazy karate pomagają potrzebującym, jednocześnie promują Karate Kyokushin jak również swoją małą ojczyznę – Limanową

3 maja 2010 roku z inicjatywy i dzięki staraniom sensei Arkadiusza Sukiennika w Limanowej został zorganizowany pierwszy turniej karate pod hasłem „One World One Kyokushin”. Wówczas w turnieju wzięło udział 65 młodych karateków z 5 klubów. W miarę upływu czasu idea „One World One Kyokushin” zapoczątkowana przez Arkadiusza Sukiennika zyskała dużą aprobatę przedstawicieli wielu organizacji Karate Kyokushin działających w Polsce i na świecie. W roku 2013 po raz pierwszy gościem honorowym turnieju był wiceprezes Polskiego Związku Karate i sekretarz generalny Kyokushin World Federation - shihan Andrzej Drewniak (8 dan) powszechnie uznawany za „ojca” polskiego karate, jedyny Polak, który był osobistym uczniem Masutatsu Oyama - twórcy Karate Kyokushin. Podczas tego turnieju shihan Drewniak wyraził wiele pochlebnych słów na temat limanowskiego turnieju, widząc poziom organizacyjny oraz sportowy limanowskiego turnieju, w którym rywalizowało 320 zawodników wyraził nadzieję, ze turniej „One World One Kyokushin” zyska miano turnieju międzynarodowego. Rok później w 2014 roku dzięki staraniom Arkadiusza Sukiennika oraz poparciu shihan Andrzeja Drewniaka, limanowski turniej zyskał miano turnieju międzynarodowego i zgromadził 420 zawodników z Anglii, Austrii, Czech oraz Polski. Limanowski turniej sędziowało 45 sędziów z Polski i z zagranicy. W roku 2015 w turnieju uczestniczyła rekordowa ilość zawodników – 550 z ponad 50 ośrodków z Polski, Austrii, Czech i Ukrainy.

Jak powiedział Wiceprezes Polskiego Związku Karate i Sekretarz Generalny Światowej Federacji Kyokushin shihan Andrzej Drewniak:„limanowski turniej to fenomen na skalę europejską i budujące jest to, że w tak małym mieście jak Limanowa odbywa się bodaj największy w Europie turniej karate dla dzieci i młodzieży”.

Warto podkreślić, iż od uczestników turnieju nie pobieramy żadnych opłat z tytułu udziału w zawodach. Turniej nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, a nasz klub jest stowarzyszeniem, które nie prowadzi działalności gospodarczej. Jesteśmy grupą pasjonatów, utrzymujemy się ze składek członkowskich oraz w niewielkim stopniu z dotacji czy darowizn.Dlatego organizacja tego największego w Europie turnieju karate dedykowanego dzieciom i młodzieży nie byłaby możliwa bez pomocy i wsparcia wielu życzliwych nam osób, firm i instytucji, do których zalicza się również Pan Mieczysław Joniec Firma JONIEC.

Mamy nadzieję, że dzięki wsparciu firmy JONIEC nasz klub będzie mógł rozwijać się jeszcze bardziej ku zadowoleniu jego członków i wszystkich sympatyków. Osu!


Przeczytaj również:

JONIEC Sahara Run: Polski Triumf w Sercu Sahary

Trzech nieustraszonych polskich biegaczy, wspieranych przez firmę JONIEC®, właśnie zakończyło ekstremalną wyprawę - JONIEC Sahara Run, osiągając spektakularny sukces i pokonując 172 kilometry przez Wi...
07-02-2024

Podsumowanie sezonu 2023 JONIEC TEAM – ARS Kyokushinkai Limanowa

Członkowie klubu JONIEC TEAM - ARS Kyokushinkai Limanowa podsumowali sezon 2023. ...
21-12-2023

Wyjątkowe wyzwanie w północnej części Sahary - JONIEC Sahara Run.

Zbliża się JONIEC Sahara RUN, niezwykła wyprawa, której uczestnicy zmierzą się z trudami pustyni. ...
06-12-2023