Wyjątkowe wyzwanie w północnej części Sahary - JONIEC Sahara Run.

2023-12-06

Zbliża się JONIEC Sahara RUN, niezwykła wyprawa, której uczestnicy zmierzą się z trudami pustyni.

Projekt zakłada, że nasi biegacze: Rafał Bielawa, Kamil Klich i Piotr Herzog, w ciągu czterech dni pokonają 100 mil poruszając się w kopnym piachu, po wydmach Wielkiego Ergu Wschodniego.

Wielki Erg Wschodni to piaszczysta pustynia w północnej części Sahary na terytorium Algierii i Tunezji. Jej powierzchnia wynosi około 110 tys. km2. Wydmy osiągają wysokość do 200m. W odróżnieniu od innych rajdów, ultramaratonów organizowanych na terenach pustynnych na całym świecie, nasz projekt zakłada, że cała trasa biegu będzie przebiegała tylko i wyłącznie po wydmach, gdzie podłożem jest miękki, sypki piasek.

Na pustyni spędzimy w sumie 6 dni:

1 dzień: transfer na pustynię, 

2-5 dzień bieg, 

6 dzień: transfer z pustyni. 

Głównym założeniem jest umożliwienie biegaczom pokonanie jak największej odległości od świtu do zmierzchu. Każdego dnia będą mieli do wykorzystania 10 h światła dziennego. Przewidujemy codziennie jedną, 30 minutową przerwę; nie biegamy, nie jeździmy po zmroku.

Na miejscu ekipę będzie wspierał lokalny przewodnik, który zna tę część pustyni jak własną kieszeń. Od wielu lat w sezonie zimowym organizuje pustynne wyprawy 4x4 i wielodniowe trekkingi z wielbłądami.

Wyzwaniem dla ekipy supportującej będzie prowadzenie samochodów w taki sposób, aby nie dopuszczać do utknięcia pojazdów w piasku - co nie będzie zadaniem łatwym. Nie bez powodu ta część Sahary jest jednym z ulubionych miejsc do treningu zawodników Rajdu Dakar. Wydmy są strome i krótkie, nitka przejazdu zazwyczaj jedna. Nasze samochody będą wyposażone w specjalne, 4 metrowe maszty, które będą ułatwiały lokalizację pojazdu przez innych uczestników.

Średnia prędkość niewytrenowanego czterdziestolatka poruszającego się po wydmach wynosi 2km/h. Nasi biegacze będą musieli poruszać się co najmniej dwa razy szybciej, przez 10 h każdego dnia.

Logistyczny support zawodnikom zapewni JONIEC TEAM.

Wydarzenie JONIEC Sahara Run zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także patronatem honorowym Pana Witolda Kozłowskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego.


Joniec Sahara Run - zwiastun
Przeczytaj również:

JONIEC Sahara Run: Polski Triumf w Sercu Sahary

Trzech nieustraszonych polskich biegaczy, wspieranych przez firmę JONIEC®, właśnie zakończyło ekstremalną wyprawę - JONIEC Sahara Run, osiągając spektakularny sukces i pokonując 172 kilometry przez Wi...
07-02-2024

Podsumowanie sezonu 2023 JONIEC TEAM – ARS Kyokushinkai Limanowa

Członkowie klubu JONIEC TEAM - ARS Kyokushinkai Limanowa podsumowali sezon 2023. ...
21-12-2023

Projekt JONIEC Sahara Run wkracza w kolejną fazę.

Zbliża się biegowa wyprawa do serca Sahary, podczas której logistyczny support zawodnikom zapewni JONIEC TEAM....
08-11-2023