SUPER ENDURO - na czym polega ta dyscyplina sportu motorowego?

Super Enduro to młoda dyscyplina sportów motorowych. Łączy w sobie elementy motocrossu, trialu i enduro. Jest to sport niezwykle widowiskowy. Elementem zaczerpniętym z motocrossu jest zamknięty, specjalnie przygotowany tor usiany trudnymi przeszkodami, typu: głazy, kamienie, drewniane bale, opony. Elementem zaczerpniętym z rajdów enduro jest rywalizacja na zamkniętej trasie w tzw. próbach czasowych. Zawody organizowane są na stosunkowo niewielkiej powierzchni. Dzięki temu wszystkie odcinki toru są doskonale widoczne dla publiczności, która może obserwować swoich faworytów na każdym etapie wyścigu. W zawodach biorą udział zarówno adepci sportów ekstremalnych, jak i utytułowani, doświadczeni zawodnicy z tytułami Mistrzów Polski i Mistrzów Świata. Każdy tor stanowi nie lada wyzwanie: rozmaite przeszkody o zróżnicowanym stopniu trudności odkrywają mocne i słabe strony startujących.

Mistrzostwa Polski Super Enduro składają się z 5-6 rund organizowanych na świeżym powietrzu, na torach w całej Polsce. Natomiast Mistrzostwa Świata Super Enduro organizowane są w halach widowiskowych w różnych krajach Europy. Od roku 2016 pierwsza runda inaugurująca Mistrzostwa Świata odbywa się w Polsce - w krakowskiej Tauron Arenie. 

Najbardziej znanym polskim zawodnikiem klasy światowej jest pochodzący z Nowego Targu Tadeusz „Taddy” Błażusiak. Ośmiokrotny Mistrz Polski w klasyfikacji generalnej trialu. Na polskich trasach trialowych nie został pokonany podczas startów w latach 1999-2007. Pierwszy Polak, który zdobył tytuł Mistrza Europy w Trialu Motocyklowym w roku 2004 (5 startów: 4 zwycięstwa i 1 drugie miejsce). Od 2007 roku Tadeusz zmienił dyscyplinę z trialu na endurocross i enduro extreme oraz podpisał kontrakt z fabryką KTM. Jako pierwszy zawodnik w historii pięciokrotnie wygrał jedne z najtrudniejszych zawodów enduro świata: Erzbergrodeo.

Olbrzymie sukcesy w zawodach Super Enduro ma na swoim koncie zawodnik JONIEC TEAM Emil Juszczak - w latach 2014-2015 zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie Junior, w latach 2017-2018 zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie Open. W roku 2018 wywalczył tytuł V-ce Mistrza Świata w klasie Junior. Próbował też swoich sił w zawodach hard enduro organizowanych w Austrii i Rumunii.

Super enduro, to sport angażujący zarówno dorosłych, jak i młodzież szkolną. Zawody gromadzą  startujących, mechaników, wiernych fanów i kibiców oraz wszystkich tych, którzy lubią oglądać atrakcyjne widowiska sportowe. Trybuny wokół toru są zawsze wypełnione po brzegi. Pogoda nie gra roli: zarówno tropikalne upały, jak i ulewne deszcze są doskonałą aurą do rywalizacji.